Współczesne telefony to urządzenia wielofunkcyjne. Służą nie tylko do kontaktu, ale też przeglądania internetu, korzystania z licznych aplikacji, robienia zdjęć itp. Podczas tych czynności zużywana jest duża ilość energii. Warto więc zadbać o to, aby żywotność baterii była jak najdłuższa. Bardzo duży wpływ ma na to sposób ładowania. Nie każdy jednak wie, jak robić to prawidłowo. W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na tym, jak ładować nowy telefon. Wokół tego tematu krąży bowiem wiele mitów, które postaramy się obalić.

Jak ładować nowy telefon?

Zakupiłeś nowy telefon i masz wątpliwości co do tego, jak go ładować? Spieszymy Ci z pomocą. Wiemy, że szybko rozładowująca się bateria może utrudniać Ci korzystanie z urządzenia, dlatego też chcemy, abyś już od samego początku prawidłowo o nią zadbał. Wskazany przez nas sposób postępowania przełoży się na jej żywotność, która zostanie skutecznie wydłużona. Zacznijmy więc od początku. 

W przypadku starszego rodzaju baterii wymagało się, aby całkowicie ją rozładować, a następnie naładować do pełna, albo – co gorsza – pozostawić pod źródłem zasilania przez 24h. Większość osób stosuje tę zasadę nadal, uważając ją za słuszną. Jest to dużym błędem, gdyż już pierwszego dnia narażasz akumulator na dość znaczące zniszczenie.

Na przestrzeni lat technologia bowiem mocno się rozwinęła. To, co obowiązywało w przeszłości, obecnie jest już nieaktualne. To wszystko ze względu na to, że dostępne dziś akumulatory wykorzystują ogniwa litowo-jonowe. Ich wymagania znacznie różnią się od wymagań tych baterii, które stosowane były w przeszłości. Wspomniany wcześniej zabieg może im zatem zaszkodzić, gdyż nie są one przystosowane do całkowitego rozładowywania i ładowania do pełna.

Jak zatem ładować nowy telefon? Tak samo, jak robisz to na co dzień. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie go pod źródłem zasilania częściej i krócej. Jest to bardzo korzystne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że większość osób nie lubi, kiedy smartfon jest rozładowany. Bez obaw można go podłączyć do źródła zasilania w każdej chwili, a w razie konieczności odłączyć w dowolnym momencie i korzystać z niego dalej.

Nigdy nie czekaj więc, aż urządzenie się wyłączy. Podłącz je najpóźniej wtedy, kiedy na ekranie wyświetli się pierwszy komunikat informujący o tym, że poziom baterii jest bardzo niski. Postaraj się też nie ładować jej do pełna. Wystarczające będzie 80-90% energii. To również wpłynie na żywotność ogniwa.

Różnica między baterią niklowo-kadmową a litowo-jonową

Objaśniony wyżej sposób postępowania wynika z budowy współczesnych baterii. Obecnie nie ma już tzw. efektu pamięci, który powodował drastyczny spadek wydajności akumulatora w momencie, kiedy następowało jego przedwczesne odłączenie od źródła zasilania. W efekcie po jakimś czasie kończyło się to koniecznością jego wymiany. Może nie było to zbyt skomplikowane, gdyż wystarczyło jedynie zakupić odpowiedni model akumulatora i go zamontować, jednak teraz sprawa wygląda zupełnie inaczej. Nowoczesne telefony najczęściej mają baterie wbudowane. Znacznie utrudnia to ewentualną wymianę. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy technicznej, to z pewnością nie będziesz w stanie zrobić tego sam.

Rodzaj ładowarki też ma znaczenie

Podczas procesu ładowania telefonu ważny jest też rodzaj ładowarki. Postaraj się używać jedynie oryginału dołączonego do zestawu. Jego parametry dopasowane zostały do danej baterii, umożliwiając jej optymalne ładowanie. Dostępne na rynku zamienniki są nie tylko mniej wydajne, ale również nie do końca bezpieczneOczywiście nie zawsze tak jest, ale ryzyko jest dość spore.

A co z całonocnym ładowaniem?

Większość osób pamięta jeszcze czasy baterii niklowo-kadmowych. To pozostawiło po sobie nawyk całonocnego ładowania telefonu. Czy jest on jednak w pełni bezpieczny? Co prawda współczesne akumulatory są skutecznie zabezpieczone przed przeładowaniem, ale długie podłączenie do zasilania może niepotrzebnie narażać urządzenie na nagrzewanie.

Ciepło nie jest bowiem dla niego wskazane. Ma niekorzystny wpływ nie tylko na żywotność akumulatora, ale także na znajdujące się w telefonie podzespoły. Pamiętaj więc, aby unikać ładowania w nocy – zdecydowanie lepiej jest doładowywać akumulator w dzień. Bez obaw możesz wtedy nadal korzystać z urządzenia. Ten mit też już dawno został obalony. Musisz jednak wziąć pod uwagę fakt, że telefon będzie wtedy mniej wydajny.

Funkcja szybkiego ładowania

Najnowsze modele smartfonów wyposażone zostały w funkcję szybkiego ładowania. Dla potencjalnego użytkownika ta opcja wydaje się bardzo przydatna. Często przecież dopiero przed wyjściem orientujesz się, że Twój telefon jest kompletnie rozładowany. Wówczas taka funkcja może wprost uratować Ci życie. Jak to się jednak ma w odniesieniu do akumulatora?

Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Jak już wspominaliśmy, współczesne baterie nie lubią wysokich temperatur. Szybkie ładowanie generuje wyższe napięcie, więc telefon będzie nagrzewał się znacznie bardziej. Aby rozwiązać ten problem, po prostu korzystaj z tej możliwości wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne. W pozostałych przypadkach warto rozważyć zakup powerbanka. Tak samo, jak w przypadku ładowarek, unikaj jednak tych najtańszych.

Podsumowując: jak ładować nowy telefon? Przede wszystkim często i krótko. Gdy będziesz trzymał się tej zasady, to bateria będzie naprawdę wydajna. Jeśli jednak mimo wszystko Twoje urządzenie nie działa tak, jak należy, to skontaktuj się z naszym serwisem. Postaramy się szybko zlokalizować problem, a następnie skutecznie go wyeliminować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *