Obecnie telefon to zdecydowanie jeden z najbardziej niezbędnych sprzętów codziennego użytku. Jest nieoceniony w życiu prywatnym i w pracy, gdy musisz wykonać całe mnóstwo połączeń służbowych bądź umówić spotkanie. Przydaje się też młodzieży – do kontaktów z innymi, zakupienia biletów komunikacji miejskiej online czy chociażby do robienia zdjęć na wycieczkach. Jest on zatem używany non stop przez osoby w różnym wieku. Co jednak może w tym przeszkodzić? Zdecydowanie zbyt słaba, niewytrzymała bateria. Często bywa, że wyczerpuje się już po kilku pierwszych godzinach po naładowaniu. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Dlaczego bateria szybko się rozładowuje? Aplikacje w tle

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o to, jak ładować telefon, aby bateria trzymała dłużej, warto wspomnieć o tym, jakie są przyczyny jej szybkiego rozładowywania. Bardzo często dzieje się to przez działanie aplikacji w tle. Często przydatne jest używanie na przykład dwóch jednocześnie, jednak cierpi na tym poziom Twojej baterii. Po zakończeniu używania aplikacji pamiętaj, aby je wyłączyć. Ograniczy to zużycie energii. Warto też zaznaczyć, że uruchomione aplikacje znacznie obciążają procesor, co wpływa z kolei na wolniejsze i mniej wydajne działanie telefonu. Biorąc pod uwagę aplikacje, które działają w tle, skup się szczególnie na tych do oglądania filmów i seriali, a także tych do gier, ponieważ to właśnie one w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do szybkiego rozładowania baterii.

Słaba bateria? Zwróć uwagę na Wi-Fi

W sytuacji, gdy nie wyłączysz funkcji wyszukiwania Wi-Fi w pobliżu, telefon cały czas będzie próbował wyszukać sieć i się z nią połączyć. Nie używaj zatem jednocześnie Wi-Fi oraz prywatnej transmisji danych, gdyż korzystając z tego pierwszego, całkowicie marnujesz baterię na działanie, które nie jest absolutnie niezbędne. Twoje prywatne łącze internetowe będzie wystarczające.

Stan baterii w telefonie a GPS

Nie pozwól także, aby bateria zasilała nieużywane, niepotrzebne w danym momencie aplikacje, jak GPS. Oprócz Google Maps, ze śledzenia lokalizacji korzystają również aparat oraz aplikacje mediów społecznościowych.

Ustaw działanie wyświetlacza

Ze względu na to, że telefon potrzebuje mnóstwa energii, aby wyświetlacz działał odpowiednio, pamiętaj o włączaniu trybu, który dopasowuje jasność ekranu do otoczenia. Wiele telefonów jest także wyposażonych w automatyczne oszczędzanie energii. Takie działanie pozwoli przedłużyć działanie baterii.

Wyłącz wibracje

Do szybszego rozładowywania się baterii w telefonie przyczyniają się także wibracje. Nie oznacza to jednak, że koniecznością jest tryb cichy. Wystarczy, że będziesz mieć po prostu ustawiony swój normalny dźwięk dzwonka. Wibracje niestety „zjadają” bardzo dużo energii, powodując kilkakrotnie szybsze wyczerpanie baterii.

Dlaczego telefon szybko się rozładowuje? Obracanie ekranu

Możliwe, że wiele osób jest nieświadomych, że nawet włączona funkcja obracania ekranu może być dużym pożeraczem energii. Jak najbardziej, jest ona niezwykle wygodna. Pozwala na powiększenie obrazu lub tekstu, dzięki czemu są bardziej wyraźne i lepiej czytelne. Tutaj najbardziej cierpi procesor, który musi non stop przeładowywać treści, powiększać je i pomniejszać oraz oczywiście, obracać wyświetlany obraz. Z tego powodu, jeśli sytuacja nie wymaga obrócenia treści, wyłącz tę funkcję, aby nie zużywała baterii na darmo.

Ratunek dla rozładowanej baterii – powerbank

Kiedy bateria jest słaba lub wiesz, że za kilka godzin się rozładuje, a masz przed sobą długą podróż, zaopatrz się w powerbank. Pełni on funkcję przenośnej ładowarki, czyli banku energii dla urządzeń mobilnych. Zawiera ogniwa litowo-jonowe albo litowo-polimerowe, pozwalające na wielokrotne ładowanie. To, jak wiele razy powerbank naładuje telefon, zależy zarówno od jego pojemności, jak i od pojemności baterii Twojego smartfona. Jak używać tego urządzenia? Jest to banalnie proste. Wystarczy, że podepniesz kabel USB do portu, natomiast końcówki micro USB do urządzenia przenośnego. W sytuacji rozładowania się powerbanka, wystarczy jedynie, że podłączysz go do gniazdka w celu ponownego naładowania.

Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej?

Skoro wiesz już, dlaczego bateria w telefonie szybko się rozładowuje, to pozostaje pytania, jak ładować telefon, żeby jego bateria trzymała dłużej? Jeśli bateria Twojego telefonu jest zupełnie wyczerpana i chcesz ładować telefon w nocy, nie włączaj go po podpięciu do gniazdka. Niech ładuje się wyłączony, co zminimalizuje zużycie energii oraz pozwoli go schłodzić. Jeśli natomiast telefon jeszcze nie zdążył się wyłączyć, tym lepiej – podłącz go czym prędzej. To wydłuży żywotność ogniwa Twojego telefonu. Jak najbardziej zalecane jest ładowanie urządzenia przez kilka minut – mit o negatywnym skutku takiego działania został już dawno obalony. Warto też zaznaczyć, że bardziej efektywne okaże się ładowanie nie od 0 do 100 procent, ale na przykład od 20 do 90 procent. Oczywiście do pełna jak najbardziej od czasu do czasu również możesz ładować. Odradzana jest natomiast funkcja szybkiego ładowania. Powoduje bowiem duże rozgrzanie się baterii w smartfonie. Pamiętaj, że współczesne akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Korzystaj zatem z funkcji szybkiego ładowania jedynie w drodze wyjątku, w pilnych sytuacjach. Z tych samych powodów chroń też telefon przed intensywnym wpływem promieni słonecznych, a także przed mrozem. Kolejną, cenną wskazówką jest omijanie niefabrycznych ładowarek – używaj tylko tych oryginalnych, załączonych do kupowanego urządzenia.

Jaka jest żywotność baterii w telefonie?

Baterie telefonów mogą wytrzymać około 500 cykli ładowania. Gdy przekroczysz ten próg, kondycja akumulatora wynosić będzie 80 procent. Niższa wartość wymaga konsultacji w serwisie. Zawsze możesz sprawdzić tę informację w ustawieniach – w zakładce „bateria”. Znajdziesz tam szczegółowe dane. Ile zatem kosztuje wymiana zużytej baterii? W zależności od modelu najniższa cena wynosi około 100 złotych. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku nowych iPhone’ów. Tutaj możesz spodziewać się wydatku od około 400 złotych.

Wiesz już, jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej? Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci skutecznie rozwiązać problem notorycznie rozładowanego telefonu. Jeśli jednak okaże się, że baterię trzeba wymienić, zapraszamy do skorzystania z usług naszego serwisu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *