Współczesne telefony komórkowe pełnią wiele różnych funkcji. Bardzo często nasze nowoczesne smartfony służą nam jako aparaty fotograficzne. Wykonujemy nimi zdjęcia oraz filmy, a także udostępniamy je w mediach społecznościowych. Dlatego też, bardzo ważne jest, aby kamera w naszym telefonie zawsze działała prawidłowo. Niestety, czasami może zdarzyć się, że aparat po prostu się zawiesza, a my nie możemy nic z nim zrobić. W takim przypadku należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, aby pozbyć się kłopotliwej usterki. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka prostych trików, dzięki którym będziesz mógł naprawić niedziałającą kamerę w telefonie z Androidem.

Kamera w telefonie nie działa! Ale dlaczego?

Można powiedzieć, że dzisiejsze telefony są pewnego rodzaju małymi komputerami, zamkniętymi w obudowie smartfona. Podobnie jak komputery, mogą one czasami „zawiesić się” lub „nie działać prawidłowo”. Dotyczy to również tak często używanego przez nas aparatu. Dlaczego więc kamera w naszym telefonie może przestać działać? Zwykle winne jest oprogramowanie. W naszym przypadku będzie to oczywiście Android. Czasami zdarza się, że aktualizacje systemu lub aplikacji zawierają błędy, które mogą powodować problemy z działaniem kamery. W takim wypadku należy sprawdzić, czy na stronie producenta telefonu jest dostępna nowa wersja oprogramowania i zainstalować ją. To pierwsze z możliwych rozwiązań tego denerwującego problemu.

Jak jeszcze można naprawić niedziałającą kamerę w telefonie z Androidem?

Inną przyczyną problemu z niedziałającym aparatem w telefonie może być chwilowe zawieszenie programu lub błąd systemu, wywołane np. niepoprawnym zamykaniem aplikacji. W takich przypadkach zaleca się ponowne uruchomienie telefonu. Jeśli to nie pomoże, spróbuj wyłączyć i ponownie włączyć aparat. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzała, to warto poszukać innej aplikacji do obsługi kamery, np. ściągnąć jakąś darmową apkę ze sklepu Google Play. Jeśli aparat zacznie działać, możesz po prostu zacząć korzystać z niego za pomocą ściągniętego programu. Jednak, gdy kamera w dalszym ciągu nie chce się włączyć, być może konieczna będzie wizyta u serwisanta. Usterka może bowiem wskazywać na problem z modułem aparatu, a nawet na awarię samej płyty głównej telefonu.

Inne przydatne triki, które mogą pomóc w walce z niedziałającą kamerą

1. W niektórych przypadkach konieczne jest skasowanie danych lub/i cache’a aplikacji aparatu. Aby to zrobić, przejdź do Ustawień>Aplikacje>Wybierz aplikację aparatu>Usuwanie danych i cache. Następnie uruchom ponownie aparat.

2. Kolejnym sposobem jest przeinstalowanie oprogramowania aparatu. Aby to zrobić, przejdź do Ustawień>Aktualizacja oprogramowania i wykonaj instrukcje krok po kroku.

3. Pomocne może okazać się również wymuszenie zatrzymania działania aplikacji aparatu i wyczyszczenie danych pamięci podręcznej. Aby to zrobić, przejdź do Ustawień>Aplikacje>Aparat i wybierz „Wyczyść dane pamięci podręcznej”.
4. Czasem pomóc może również dość drastyczne rozwiązanie, jakim jest reset całego telefonu. Spowoduje to utratę danych, ale może być to jedyna skuteczna metoda. Z pewnością będzie też znacznie tańsza w porównaniu z naprawą całego urządzenia lub zakupem nowego modelu. Aby zresetować smartfon z Androidem, należy przejść do Ustawień>Kopie zapasowe i resetowanie>Resetuj telefon.

5. Niecodziennym sposobem, aczkolwiek niekoniecznie bezsensownym, będzie wyjęcie karty pamięci. Rzadko, ale mimo wszystko zdarza się, że kamera nie chce współpracować z kartą pamięci ze względu na możliwe uszkodzenie czytnika służącego do zapisywania zdjęć na karcie przez jej własne mikroprocesory. W tym przypadku warto spróbować po prostu wyjąć naszą kartę microSD i sprawdzić, czy wywołało to jakiś efekt.

6. Aby kamera mogła działać poprawnie, koniecznie musi być uprawniona do wykonywania akcji na Twoim telefonie. Warto sprawdzić, czy przez nieuwagę nie zablokowałeś dostępu aplikacji do kamery. W tym celu przejdź do: Ustawienia telefonu>Bezpieczeństwo>Blokada aplikacji. Upewnij się, że kamera ma włączony dostęp.

7. Być może chwilowe zawieszenie programu może być spowodowane brakiem wolnego miejsca w pamięci smartfona. Do prawidłowego, a przede wszystkim płynnego działania, telefon potrzebuje zwykle ok. 10% wolnej pamięci. Aplikacje, które działają w tle, mogą zatem czasem “zakopać” telefon i doprowadzić do zawieszenia się. Warto więc regularnie czyścić pamięć smartfona, a także usuwać nieużywane już aplikacje. W naszym przypadku polecamy Ci zrobić trochę miejsca, pozbywając się niepotrzebnych plików i sprawdzić, czy Twoje działanie dało jakiś rezultat.

Żadna metoda nie zadziałała? Może to coś poważniejszego?

W niektórych wypadkach może zdarzyć się, że błąd kamery nie ma nic wspólnego z aktualizacją systemu czy chwilowym zawieszeniem, ale raczej z czymś bardziej poważnym – na przykład z wadliwym oprogramowaniem lub uszkodzeniem sprzętu. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się ze wsparciem technicznym producenta urządzenia lub oddać telefon do profesjonalnego serwisu, jakim jest na przykład nasza firma. Specjaliści pracujący w naszym warszawskim zakładzie naprawczym bez zbędnej zwłoki zajmą się poszukiwaniem przyczyny usterki i szybko ją naprawią, abyś mógł znów cieszyć się fotografowaniem otaczającego Cię świata za pomocą swojego smartfona.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *