Stwierdzenie, że telefon komórkowy stał się obecnie przedłużeniem ręki, nie będzie zbyt dużą przesadą. Wykorzystujemy to urządzenie już nie tylko do rozmów czy wymiany wiadomości tekstowych, ale za jego pomocą robimy zdjęcia, oglądamy filmy i fotografie znajomych na social mediach, czy szybko znajdujemy potrzebną nam informację w Internecie. Nic więc dziwnego, że tak intensywnie używany sprzęt wymaga regularnego ładowania. Problem pojawia się wtedy, gdy nasz smartfon nie reaguje na podłączenie kabla ładowarki. W naszym dzisiejszym poradniku przyjrzymy się bliżej możliwym przyczynom i rozwiązaniom tej irytującej usterki.

Dlaczego telefon się nie ładuje?

Problem z nieładującym się poprawnie smartfonem zdarza się naprawdę dość często. Nie oznacza to oczywiście, że jest przez to mniej denerwujący. Tak naprawdę jest wręcz przeciwnie – zwłaszcza że zwykle dowiadujemy się o nim w sytuacji, gdy telefon jest już na wyczerpaniu, a my mamy pilną potrzebę jego użycia. Podłączamy wtedy sprzęt do kabla ładowarki czekając na jakiś rezultat. Po chwili okazuje się, że urządzenie nie reaguje. Brzmi znajomo? Zastanówmy się więc, jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy. Nie zapominaj, że szybkie ustalenie powodu usterki pomoże Ci szybko uporać się z problemem.

Kabel i kostka ładowarki

Czasami powód nieładującego się telefonu może być całkiem prozaiczny. Wystarczy, aby wtyczka micro USB lub USB-C uległa chociaż lekkiemu zagięciu, by uniemożliwić poprawne ładowanie. Zwróć również uwagę, czy sam kabel nie jest zagięty lub uszkodzony. Być może przerwaniu uległ wewnętrzny rdzeń przewodu. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zainwestować w nowy kabel USB. Czasem problem może leżeć także po stronie kostki ładowarki. Niektóre modele nowoczesnych smartfonów nie będą chciały się ładować bez oryginalnej ładowarki. Do innych możesz użyć zamienników, jednak zawsze powinieneś postarać się, by miały one odpowiednią moc i zabezpieczenia. W innym przypadku Twój telefon nie tylko nie będzie chciał się szybko ładować, ale na dłuższą metę może to doprowadzić nawet do uszkodzenia baterii.

Gniazdo USB telefonu

Jeśli Twój smartfon nie chce się ładować, przyczyny takiego stanu rzeczy można szukać również w jego porcie USB. Czasem wystarczy, że do gniazda dostały się drobiny kurzu czy innych zanieczyszczeń. Aby pozbyć się problemu, warto przedmuchać to miejsce sprężonym powietrzem w sprayu. Niestety zdarzają się również bardziej poważne przypadki, takie jak zaśniedzenie styków, uszkodzenie elementu wewnątrz, a nawet zerwanie się gniazda z płyty głównej. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest oddanie telefonu do specjalisty – na przykład do naszego warszawskiego serwisu HaloSzybka.pl!

Bateria telefonu

Najpoważniejszym – ale wcale nie tak znowu rzadkim – powodem, dla którego Twój smartfon nie chce się ładować, może być jego zepsuta bateria. Czasem ten element po prostu się zużywa. Radzimy Ci jednak dokładnie przyjrzeć się tylnej obudowie urządzenia. Jeśli zauważysz jej lekkie wygięcie, może być to znak spuchniętej baterii. W takiej sytuacji powinieneś jak najprędzej oddać urządzenie do serwisu! Telefon w takim stanie jest niezwykle niebezpieczny, gdyż jego bateria może wybuchnąć w każdej chwili. Nasi eksperci chętnie zaś podejmą się naprawy Twojego smartfona, aby w dalszym ciągu mógł Ci jak najlepiej służyć.

Jak poprawnie ładować telefon?

Skoro omówiliśmy już najpowszechniejsze przyczyny tego, że smartfon się nie ładuje, to najwyższy czas, abyś poznał zasady prawidłowego ładowania swojego sprzętu. Podążanie za poniższymi wskazówkami pozwoli Ci utrzymać w dobrym stanie nie tylko ładowarkę, ale przede wszystkim samą baterię. To zaś jedna z najważniejszych części telefonu.

Nie ładuj smartfona na 100%

Zawsze czekasz, aż Twój sprzęt naładuje się w pełni? Myślisz, że tylko wtedy bateria wystarczy Ci na cały dzień? Lepiej szybko zmień to przyzwyczajenie! Okazuje się, że ładowanie telefonu do 100% może negatywnie wpłynąć na wytrzymałość baterii – podobnie zresztą jak czekanie z podłączeniem kabla ładowarki do urządzenia do jego pełnego wyładowania. Smartfon należy zacząć ładować, gdy na jego ekranie zobaczysz komunikat o niskim poziomie baterii. Optymalnym momentem na jego odłączenie od źródła zasilania jest ok. 80% naładowania.

Ostrożnie wyjmuj kabel z gniazda

Wyżej wspominaliśmy już o problemach z ładowaniem telefonu spowodowanych uszkodzeniem portu USB lub kabla ładowarki. Sposobem na uniknięcie wspomnianych usterek jest ostrożne wyjmowanie kabla z gniazda urządzenia. Wyszarpywanie wtyczki nigdy nie jest dobrym pomysłem. Skutki takiego postępowania mogą skończyć się oddaniem smartfona do serwisu i zapłatą za naprawę.

Używaj ładowarek o określonej mocy

Dla kompletnego laika wiadomość o zróżnicowanej mocy dostępnych na rynku ładowarek może być zadziwiająca. Co więcej, owa moc powinna być dostosowana do baterii naszego telefonu. Nie może być zbyt mała – ładowanie będzie w takim przypadku trwało bardzo powoli i będzie mało skuteczne. Moc nie może być również zbyt duża – ze względu na negatywny wpływ na żywotność baterii.

A może i Ty borykasz się z problemem nieładującego się telefonu i nie masz już pomysłu, co jest tego przyczyną? Jeżeli tak, to gorąco zachęcamy Cię do skorzystania z naszych usług. Z całych sił postaramy się przywrócić Twój sprzęt do pełnej sprawności!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *