Technologia bywa bardzo przydatna w codziennym życiu. Czasami jednak zdarzają się usterki. Wówczas dąży się do tego, aby urządzenie jak najszybciej odzyskało swoją sprawność. W tym celu należy znaleźć przyczynę problemu, a następnie zastosować odpowiednie działania. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się kwestią, o którą pytania padają dość często. Mianowicie podpowiemy, co zrobić, kiedy telefon sam się wyłączył i nie chce się włączyć. Czytając dalej, dowiesz się też, jaki może być tego powód.

Dlaczego telefon sam się wyłączył i nie chce się włączyć?

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego Twój telefon sam się wyłączył i nie chce się włączyć? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Nie wszystkie z nich będą jednak wyrokiem zmuszającym do zakupu nowego urządzenia. Czasami można postawić szybką diagnozę i przywrócić smartfona do życia – dlatego też zapoznaj się z poniższą listą. Zawarliśmy w niej najczęstsze przyczyny pojawienia się tego problemu.

Rozładowana bateria

Wydawało Ci się, że bateria w Twoim telefonie była pełna? Nie oznacza to, że rzeczywiście tak było. W gruncie rzeczy nawet w najbardziej zaawansowanych urządzeniach czasami pojawiają się błędy. Warto więc już na samym początku je wykluczyć. Może bowiem okazać się, że poziom naładowania baterii był znacznie niższy, niż wskazywał na to wyświetlacz. Na szczęście, aby to sprawdzić, wystarczy podłączyć telefon do źródła ładowania. Pamiętaj też, że jeśli Twój smartfon użytkowany jest już kilka lat, to bateria może być też już po prostu zużyta.

Przeciążona bateria

Dzisiejsze smartfony to urządzenia wielofunkcyjne. Tym samym ich zasoby zawierają coraz więcej aplikacji, które najczęściej działają w tle. Do tego w ogóle nie zważa się na zapełnienie pamięci. Wszystko to może prowadzić do przeciążenia baterii, a w rezultacie wyłączenia telefonu. Niektóre urządzenia mają też funkcję chroniącą przed taką sytuacją – wówczas, aby uchronić przed zbyt wysoką temperaturą, wykonywany jest restart telefonu.

Zaniechanie potrzeby wykonywania aktualizacji oprogramowania

Oprogramowanie wymaga przeprowadzania regularnej aktualizacji. Jeśli nagminnie ją ignorujesz, to w końcu może dojść do tego, że Twój telefon nie będzie chciał się włączyć.

Błędy w systemie bądź szkodliwe oprogramowanie

Błędy w systemie bądź szkodliwe oprogramowania są wynikiem instalowania programów i aplikacji z niepewnych źródeł. Stawiaj zatem tylko i wyłącznie na sprawdzone rozwiązania.

Przetarte styki karty SIM

Jeśli Twój telefon się wyłączył i nie chce się włączyć, to warto też sprawdzić styki karty SIM, a mianowicie to, czy są czytelne dla gniazda. Przy problemie tego typu urządzenie po włączeniu zazwyczaj zatrzymuje się na logo.

Uszkodzone złącze ładowania

Uszkodzone złącze ładowania powoduje, że bateria nie ładuje się prawidłowo – tym samym urządzenie nie chce się włączyć, gdyż jest ona po prostu pusta.

Uszkodzenia mechaniczne

Twój telefon upadł, został zalany, a może dostały się do niego zanieczyszczenia? Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wygląda poprawnie, to mogło dojść do uszkodzeń wewnętrznych.

Co można zrobić, kiedy telefon nie chce się włączyć?

Wydaje Ci się, że nic nie uratuje już Twojego smartfona? Uwierz nam, brak reakcji na próby włączenia to jeszcze nie koniec świata. Nie zawsze oznacza to bowiem konieczność zakupu nowego urządzenia. Jak zapewne zdążyłeś zauważyć, czasami przyczyna tego stanu okazuje się być drobna. Śmiało można więc wyeliminować ją samemu w domowym zaciszu. Sprawdź zatem, co można zrobić, kiedy telefon nie chce się włączyć.

Sprawdź stan baterii i złącza ładowania

Na samym początku sprawdź stan baterii i złącza ładowania. W tym celu wyjmij baterię i dokładnie przyjrzyj się jej stykom lub blaszkom. Czasami mogą być zaśniedziałe i to właśnie to jest przyczyną awarii. Wyczyść też złącze ładowania, a następnie podłącz telefon do źródła zasilania.

Sprawdź ładowarkę

Warto sprawdzić też ładowarkę. Okazuje się, że to właśnie przewody najczęściej ulegają usterkom. Poruszaj kablem i zorientuj się, czy nie jest on zbyt luźny. Jeśli tak, to oznacza to, że jest uszkodzony i należy wymienić go na nowy. Możesz też podłączyć pod ładowarkę inne urządzenie i sprawdzić jego reakcję.

Miękki restart urządzenia

Jeśli powyższe kroki nie wykazały nic niepokojącego, przeprowadź miękki restart urządzenia. Wykonuje się go za pomocą kombinacji odpowiednich przycisków. W systemach Android są nimi klawisz uruchamiania telefonu i ściszania głośności. W przypadku telefonu marki Apple wszystko zależy natomiast od danego modelu. Czasami jest więc to przycisk zasilania i głośności, innym zaś razem główny przycisk Home i zasilania.

Twardy reset urządzenia

Wcześniejsze działania nie przyniosły żadnego rezultatu? Czas więc na podjęcie radykalnych środków. Polegają one na przywróceniu ustawień fabrycznych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w ten sposób utracone zostaną wszystkie dane – zarówno aplikacje, jak i zapisane pliki. To właśnie dlatego warto regularnie robić kopie zapasowe.

A jeśli pomimo Twoich działań nadal nie ma żadnej reakcji?

Niestety czasami pomimo najszczerszych chęci nadal nie udaje się rozwiązać problemu. W takim wypadku pozostaje już tylko wizyta w serwisie. Zajrzyj na naszą stronę. Świadczymy takie usługi, a naszą domeną jest najwyższa jakość i szybki czas realizacji. Możemy Ci więc zagwarantować, że nasz zespół składający się ze specjalistów niezwłocznie przystąpi do oceny tego, co jest powodem awarii. Co więcej, w razie konieczności dokona też stosownych napraw – oczywiście wszystko po wcześniejszym uzgodnieniu szczegółów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *