Jak prawidłowo wysuszyć telefon po zalaniu?

Telefony to urządzenia, które nie lubią kontaktu z wodą, wilgocią czy różnego rodzaju cieczami. Niestety zalanie sprzętu może zdarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi i przypadkowe strącenie albo rozlanie płynu. W takiej sytuacji musisz postępować z rozwagą i nie panikować. W tym wpisie znajdziesz wskazówki, w jaki sposób działać i czego nie robić, gdy Twój telefon zostanie zamoczony, co może być skutkiem takiej sytuacji, a także jak skutecznie wysuszyć telefon.

Jakie są skutki zalania telefonu?

Skutki zalania smartfona mogą być bardzo różne, dlatego trudno jednoznacznie wskazać je wszystkie. Zależy to od stopnia uszkodzenia, a także dokładności osuszenia sprzętu po kontakcie z wodą. Usterki mogą występować pojedynczo lub może pojawić się ich kilka jednocześnie. Zdarza się również, że udaje się uchronić przed nimi telefon. Najczęściej występujące skutki zalania telefonu to:

– zawieszanie się aplikacji czy systemu;

– brak reakcji albo spowolnione reagowanie na dotyk;

– nieprecyzyjne działanie przycisków;

– resetowanie albo wyłączanie się telefonu;

– spowolnione działanie telefonu i bardzo długie jego uruchamianie się;

– szybciej wyładowująca się bateria;

– przegrzewanie się smartfona.

Objawy zalania urządzenia nie muszą pojawić się zaraz po jego kontakcie z wilgocią. Nie oznacza to jednak, że woda nie dostała się do środka urządzenia i nie zaczęły zachodzić procesy, których efekty mogą być zauważalne po kilku lub nawet kilkunastu dniach, a nawet latach. Dlatego kwestia tego, jak szybko i skutecznie wysuszysz telefon, jest tutaj kluczowa.

Zalanie telefonu – jakie płyny go uszkodzą?

W ciągu dnia Twój telefon narażony jest na kontakt z różnymi płynami, takimi jak woda słodka lub morska, napoje słodzone czy detergenty. Substancje te mogą spowodować zwarcia i unieruchomić elektronikę w urządzeniu. W wyniku zalania występuje również korozja metalu, z którego są zbudowane jego podzespoły, jak również niebezpieczny dla smartfonów proces elektrochemiczny – elektroliza. Jak płyny wpływają na stopień uszkodzenia telefonu?

Woda słona – np. morska, jest świetnym przewodnikiem prądu ze względu na sól, dlatego przyspiesza zjawisko elektrolizy. Powoduje też szybszą korozję metalu niż woda słodka.

Woda słodka – teoretycznie mniej szkodliwa od pozostałych płynów. Jednak podobnie jak one powoduje korozję metalu, np. na płycie głównej.

Słodkie napoje – przez wzgląd na zawartość cukru oraz lepkość są niełatwe do osuszenia, oraz wyczyszczenia. Sok z kwasami organicznymi jest zabójczy dla smartfona, gdyż wchodzi w reakcję z elektroniką.

Domowe sposoby na wysuszenie telefonu

Jest kilka domowych sposobów na to, jak wysuszyć telefon. Mogą one uratować Twój sprzęt przed skutkami zalania, ale nie zawsze będą skuteczne. Wszystko zależy od rodzaju substancji, z którą miał kontakt telefon, a także stopnia zawilgocenia. Jeśli doszło do zalania kwasami organicznymi jak np. sokiem jabłkowym, najlepiej od razu wybrać się do serwisu. Jak wysuszyć telefon w domu? Nie jest to niestety tak proste zadanie, jak mogłoby się z pozoru wydawać. W domowych warunkach trzeba wiedzieć, co należy zrobić, żeby nie doprowadzić do trwałego zniszczenia podzespołów. Podobnie jest, gdy podczas wypadku dochodzi do pęknięcia ekranu lub obudowy.

Pierwszą czynnością, jaką musisz zrobić, jest natychmiastowe wyłączenie telefonu. Następnie otwórz obudowę i, jeśli to możliwe, spróbuj wyjąć baterię. Następnie wyjmij ruchome elementy, tj. kartę pamięci, kartę SIM, szufladki oraz zaślepki. Dzięki temu wnętrze Twojego telefonu będzie miało lepszy dostęp do powietrza, z kolei woda większą szansę odparować. Wyjęte elementy delikatnie osusz ręcznikiem papierowym. Resztę wody wytrząśnij i użyj odkurzacza, żeby wydmuchać ją ze szczelin.

Jeśli wylejesz na smartfona czystą wodę, spróbuj wysuszyć go za pomocą ryżu, który ma silne właściwości higroskopijne. Ta metoda będzie skuteczna, ale tylko przy delikatnym zawilgoceniu sprzętu. Jeszcze innym popularnym sposobem jest położenie zalanego telefonu w ciepłym i przewiewnym miejscu jak np. parapet okna, na kilka godzin. Takie metody nie sprawdzą się oczywiście w sytuacji zalania urządzenia środkiem chemicznym czy wodą morską. W tych przypadkach najlepszym rozwiązaniem może być przetarcie zalanych części alkoholem. Wysokie stężenie 95%-owego spirytusu pozwoli z łatwością usunąć lepkie substancje i ułatwi również odparowywanie wody.

Jak profesjonalnie wysuszyć telefon?

Jeśli wszelkie domowe sposoby zawiodą, oznacza to, że zalanie smartfona wiąże się z potrzebą przeprowadzenia określonych procedur. Wymagają one wiedzy, doświadczenia, narzędzi oraz umiejętności. Z tego względu najlepiej udaj się do autoryzowanego serwisu naprawy telefonów. Suszenie w punkcie naprawczym rozpoczyna się przeważnie od zdemontowania obudowy i rozłożenia telefonu na podzespoły. Następnie wykwalifikowany pracownik ocenia stan techniczny wszystkich elementów i przy pomocy specjalnych szczotek czyści płytę główną z zanieczyszczeń oraz ewentualnych śladów korozji. W profesjonalnych serwisach stosuje się do tego także specjalne środki chemiczne oraz ultradźwięki.

Ostatnim etapem jest poddanie telefonu testom. Jeśli przejdzie je pomyślnie, dopiero wtedy wraca do klienta. Czas wykonania oraz koszt usługi zależy od stopnia skomplikowania awarii. Współczesne telefony to sprzęt bardzo delikatny i podobnie jak inne urządzenia elektroniczne nie lubią kontaktu z wodą oraz wilgocią. Nawet te oznaczone jako wodoszczelne nie powinny mieć do czynienia z wodą morską. Jedno niewłaściwe działanie może spowodować, że urządzenia nie uda się uratować, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo reagować.

Wiesz już, że domowe sposoby osuszania zalanego telefonu sprawdzają się wyłącznie w przypadku niewielkiego kontaktu urządzenia z czystą wodą. W przeciwnym razie najlepiej szybko udaj się do profesjonalnego serwisu, ponieważ największe znaczenie ma czas. W przypadku zalania i pomocy w odpowiedzi, jak osuszyć telefon, pamiętaj, aby korzystać ze sprawdzonych miejsc, takich jak serwis Halo Szybka. Oferujemy naprawę w punkcie, z możliwością odbioru i późniejszego odesłania sprzętu, jak również u Klienta. Profesjonalnie zajmiemy się sprawdzeniem smartfona po zalaniu, a także oceną możliwości jego ratunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *