Tablety stały się tak powszechne, że większość z nas nie wyobraża sobie bez nich życia. Są one wygodniejsze w użytkowaniu niż laptopy i stwarzają nieco więcej możliwości niż telefony komórkowe. Niestety, równie często jak smartfony, tablety wypadają nam z rąk, a w efekcie ekran ulega pęknięciu. Czy wymiana szybki w tablecie jest możliwa?

Zepsuta szybka w tablecie

Uszkodzenia ekranu w tablecie można podzielić na kilka kategorii:

powierzchowne zarysowania – stosunkowo niegroźne i umożliwiające dalsze korzystanie z urządzenia; często dotyczą tylko wierzchniej warstwy ochronnej; ryzyko pogłębiania się uszkodzenia; liczne zarysowania mogą utrudniać użytkowanie ekranu;

pęknięcia – głębsze uszkodzenia, mogą obejmować warstwę dotykową ekranu lub sięgać aż do matrycy; duże ryzyko dalszego pękania ekranu; tablet może przestać działać na dotyk i nie wyświetlać poprawnie obrazu;

zalanie – gdy na włączone urządzenie zostanie wylana ciecz, często dochodzi do zwarć i uszkodzeń uniemożliwiających poprawne działanie wyświetlacza;

mikrouszkodzenia – niekiedy zdarza się, że tablet spadnie lub zostanie uderzony i choć nie widać żadnych uszkodzeń, nie działa poprawnie; bardzo często skutki wstrząsów i uderzeń nie są widoczne gołym okiem, ale uniemożliwiają korzystanie z urządzenia.

Nie bagatelizuj uszkodzeń ekranu w tablecie

Nawet małe uszkodzenia ekranu są już wskazaniem do wymiany szybki w tablecie. Z niewielkiego pęknięcia i tak w krótkim czasie mogą zrobić się większe uszkodzenia. Poza tym popękany wyświetlacz jest ostry i łatwo można się zranić, przesuwając po nim palcami. Istotne jest również to, że patrzenie na uszkodzoną matrycę męczy wzrok, powoduje ból oczu, a długofalowo nawet osłabienie wzroku. W związku z tym lepiej nie ryzykować i jak najszybciej zdecydować się na wymianę szybki.

Wymiana szybki w tablecie – jak to zrobić?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób samemu wymienić szybkę w tablecie. Najłatwiejsze jest to w przypadku modeli, które mają oddzielną szybkę dotykową, tzw. digitizer. Zazwyczaj to właśnie ta część ulega uszkodzeniu. Niestety, produkty prestiżowych marek mają najczęściej sklejony dotyk z wyświetlaczem, a ich oddzielenie jest bardzo trudne i często kończy się całkowitym zepsuciem ekranu.

Jeśli wiadomo, że dany model ma oddzielony digitizer od wyświetlacza, można pokusić się o samodzielną wymianę szybki. Wówczas należy kupić odpowiedni dla tego modelu dotyk i zebrać potrzebne narzędzia, zwłaszcza śrubokręty, lutownicę, skalpel lub scyzoryk.

Pierwszym etapem wymiany szybki jest zdjęcie tylnej obudowy, oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że urządzenie jest wyłączone. Czasem wystarczy tylko delikatnie ją podważyć, niekiedy trzeba odkręcić śrubki. Następnie należy wyjąć lub odłączyć baterię. Nigdy nie powinno się wykonywać napraw bez wyjęcia baterii.

Potem trzeba odpiąć głośniki i wszystkie taśmy, a później zdemontować płytę elektroniki. Warto robić to powoli i bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych elementów. Kolejny etap to odklejenie baterii od wyświetlacza i precyzyjne wyciągnięcie ekranu z obudowy. Później należy wziąć do ręki skalpel i ostrożnie podważyć szybkę, aby móc ją zdjąć. Na koniec warto dokładnie oczyścić zarówno obudowę, jak i powierzchnię, do której przylegała szybka. Dopiero wtedy można zamontować nowy digitizer i z powrotem zmontować wszystkie elementy.

Należy jednak pamiętać, iż wymiana szybki w tablecie na własną rękę jest nie tylko pracochłonna, ale i ryzykowna. Chcąc naprawić urządzenie, można tak naprawdę jeszcze bardziej je zepsuć. Jeżeli nigdy czegoś takiego nie robiłeś, lepiej nie wychodź przed szereg i poproś o pomoc kompetentne osoby.

Wymiana szybki w tablecie – zaufaj specjalistom

Specjaliści z serwisów urządzeń są w stanie sprawnie i bezpiecznie wymienić szybkę w tablecie. W serwisie telefonów Halo Szybka w Warszawie zajmujemy się sprzętem różnych marek i bez problemu wymienimy ekran w każdym urządzeniu. Co ważne, nie musisz osobiście zawozić tabletu, bowiem nasi pracownicy na życzenie mogą dojechać do klienta i odebrać sprzęt.

Wymiana szybki w tablecie trwa zazwyczaj 1-2 dni. Cena uzależniona jest od modelu urządzenia. Warto wiedzieć, że na naprawy udzielana jest półroczna gwarancja. Wstawiane szybki to najczęściej oryginalne produkty lub zamienniki wysokiej jakości, dedykowane danym modelom tabletów. Istotne jest również to, że możesz kontaktować się z nami przez cały tydzień, również w weekendy.

Czy warto wymienić szybkę w tablecie?

Bardzo często użytkownicy tabletów zastanawiają się, czy warto oddawać je do naprawy. Może lepiej kupić nowe urządzenie? Faktycznie, koszt wymiany szybki może wynosić nawet połowę wartości sprzętu. Mimo to jest to tańsza opcja niż zakup kolejnego tabletu. Warto zastanowić się, czy urządzenie ma jeszcze inne wady, jak długo Ci już służy, czy jesteś z niego zadowolony. Szkoda rezygnować z dobrego sprzętu, jeżeli jedyną jego wadą jest uszkodzony ekran. Po wymianie szybki tablet może posłużyć jeszcze bardzo długo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *