Czy zdarza Ci się czekać wieczność na uruchomienie aplikacji na swoim starym tablecie z Androidem? Czy ekran przewija się z opóźnieniem? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Nie musisz jednak od razu inwestować w nowy sprzęt, aby cieszyć się płynniejszym działaniem swojego urządzenia. W tym artykule pokażemy Ci kilka prostych trików dotyczących tego, jak przyspieszyć swój stary tablet. Być może któryś z nich okaże się rozwiązaniem Twojego problemu.

Najczęstsze przyczyny powolnego działania tabletu

Tablet z Androidem, podobnie jak każde urządzenie elektroniczne, z czasem może zacząć działać wolniej i mniej wydajnie. Jest to zjawisko naturalne, spowodowane zarówno starzeniem się podzespołów, jak i sposobem użytkowania, w tym zainstalowanym oprogramowaniem. Za najczęstsze przyczyny powolnego działania tabletu uznaje się:

starzenie się podzespołów – procesor, pamięć RAM czy bateria w tabletach starzeją się, wskutek czego tracą na wydajności. Dzieje się to nieuchronnie, jednak można próbować przedłużyć ich żywotność poprzez odpowiednie użytkowanie sprzętu;

zainfekowanie wirusem – podobnie jak komputery, tablety również są narażone na infekcję wirusami, które mogą działać w tle;

niepoprawnie działające aplikacje w tle – wiele aplikacji w tle może działać niepotrzebnie i zużywać zasoby urządzenia. Niektóre z nich mogą być także obarczone błędami;

zapełniona pamięć urządzenia – brak miejsca na dysku urządzenia może spowodować, że system będzie działał wolniej i mniej wydajnie;

przegrzanie – zwiększenie temperatury wewnętrznej może nastąpić na skutek intensywnej pracy podzespołów bądź też pozostawienia urządzenia w miejscu, w którym panuje wysoka temperatura. Nie tylko negatywnie wpływa to na wydajność sprzętu, ale także może spowodować, że całkowicie przestanie on działać.

Jak przyspieszyć stary tablet? Przydatne triki

Często zdarza się, że starsze tablety działają wolniej. Może to być bardzo uciążliwe dla użytkownika. Nie zawsze trzeba jednak kupować nowe urządzenie. Istnieją proste sposoby na przyspieszenie pracy starego tabletu. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych trików, które możesz wykonać samodzielnie.

1. Usuń niepotrzebne aplikacje i pliki

Często na tablet pobierane są różnorodne aplikacje, które z czasem przestają być używane, a następnie zostają zapomniane. Zajmują one miejsce i cenną pamięć urządzenia, prowadząc do przepełnienia dysku. W rezultacie zostaje on skutecznie spowolniony. Przyspieszone zostaje także zużycie baterii. To właśnie dlatego na samym początku warto usunąć wszystko, co jest zbędne – aplikacje, zdjęcia, pobrane pliki itp. Ograniczenie liczby elementów do minimum przyspieszy pracę tabletu. Czyszczenie można przeprowadzić za pomocą wbudowanych narzędzi.

2. Zoptymalizuj ekran startowy

Duża ilość animowanych tapet i widżetów na starszych modelach urządzeń może spowalniać ich pracę, dlatego warto ograniczyć ich liczbę.

3. Wykonaj czyszczenie pamięci podręcznej

Przeglądarki gromadzą treści odwiedzanych stron, co obciąża pamięć urządzenia. Warto więc regularnie opróżniać pamięć podręczną.

4. Zaktualizuj oprogramowanie

Przeprowadzenie aktualizacji ma na celu nie tylko dodanie nowych funkcji, ale także podniesienie wydajności urządzenia. Podczas tego procesu usuwane są także powstałe błędy.

5. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Dzięki temu złośliwe oprogramowanie zostanie wykryte i natychmiast usunięte, co wpłynie na poprawę wydajności tabletu.

6. Skontroluj aplikacje działające w tle

W przypadku niektórych aplikacji działanie w tle jest koniecznością, aby wysyłać powiadomienia. Niektóre z nich działają jednak w tle, mimo że jest to zbędne. Warto to sprawdzić i ograniczyć ich liczbę do minimum, co pozwoli zauważyć wyraźną poprawę. W tym celu wystarczy wejść w ustawienia tabletu i zakładkę Aplikacje.

7. Zatrzymaj niepoprawnie działające aplikacje

Źle działająca aplikacja powoduje, że tablet zacina się i spowalnia. Warto wówczas zlokalizować źródło problemu i zatrzymać aplikację. W ustawieniach tabletu i sekcji Aplikacje należy przejść do tej, która powoduje problem i kliknąć Wymuś zatrzymanie lub Zatrzymaj aplikację.

8. Zresetuj tablet lub przywróć jego ustawienia fabryczne

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przyniosło oczekiwanych efektów, warto zresetować tablet lub przywrócić jego ustawienia fabryczne.

Jak ograniczyć zwalnianie tabletu?

Poznałeś kilka sposobów na to, jak przyspieszyć stary tablet. Czy wiesz jednak, że można również poczynić pewne działania, które ograniczą spowalnianie urządzenia? Wystarczy jedynie trzymać się pewnych zasad, a mianowicie:

instaluj aplikacje w wersji lite – masz mało pamięci i szukasz sposobu, aby ograniczyć ilość zajmowanego miejsca? Wybieraj więc aplikacje w wersji Lite lub Go. Zajmują one mniej przestrzeni i zużywają mniej danych na tablecie. Dzięki temu nie spowalniają jego działania. W tej wersji znaleźć można wiele popularnych aplikacji, takich jak np. Facebook, Instagram czy też Gmail;

nie instaluj aplikacji z nieznanego źródła – bardzo często są one zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Może ono wywołać poważne problemy na Twoim urządzeniu, w tym spowolnienie jego działania;

nie otwieraj podejrzanych linków – tak samo, jak programy mogą być one zainfekowane;

regularnie czyść urządzenie z niepotrzebnych plików i aplikacji – dzięki temu unikniesz przepełnienia dysku.

Wszystko to pozwoli Ci cieszyć się wysoką wydajnością tabletu przez długi czas.

Jak przyspieszyć swoje urządzenie, jeśli powyższe sposoby zawodzą?

Niekiedy pomimo wykonania wszystkich wskazanych przez nas trików tablet wcale nie zaczyna działać szybciej. Może to wynikać z tego, że problem leży nieco głębiej. Można wówczas rozważyć twardy reset urządzenia. Wskutek tego działania powróci ono do pierwotnego stanu. Powinna to być jednak ostateczność. Warto także liczyć się z tym, że nie zawsze rozwiązuje problem. Przyczyna wolniejszego działania sprzętu może tkwić np. w przestarzałych komponentach. Jedną z możliwości są także zakurzone radiatory. Niestety usunięcie zanieczyszczeń z wnętrza urządzenia i przywrócenie prawidłowego chłodzenia nie jest już takie proste. Dlatego też, zanim sięgniesz po radykalne środki, warto poszukać pomocy u specjalistów. Zajrzyj więc do naszego serwisu, a my w sposób profesjonalny podejdziemy do Twojego problemu i poczynimy odpowiednie działania, aby go rozwiązać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *