Branża technologiczna rozwija się nieustannie – choć dotyczy to wielu firm, to z innowacyjnością szczególnie kojarzona jest marka Apple. Tym samym na rynku wciąż pojawiają się nowe modele jej iPhone’ów wyposażone w coraz bardziej kuszące funkcje. Nic więc dziwnego, że przyciągają one miłośników innowacyjnych rozwiązań. Zanim jednak przeniesiesz się na nowe urządzenie, musisz pomyśleć o tym, co zrobisz z poprzednim modelem. Nie brakuje osób, u których ląduje on na dnie szafy. Są jednak i tacy, którzy decydują się na jego sprzedaż. W ten sposób możesz nie tylko pozbyć się zalegającego gadżetu, ale i jeszcze na tym zarobić. Ważne jest jednak, aby zrobić to z głową. W przeciwnym razie możesz być narażony na nieprzyjemne konsekwencje. To właśnie dlatego powstał dzisiejszy wpis. Dowiesz się z niego, dlaczego odpowiednie przygotowanie telefonu jest aż tak istotne. W dalszej części podpowiemy Ci również, jak przygotować iPhone’a do sprzedaży.

Dlaczego należy zadbać o odpowiednie przygotowanie telefonu do sprzedaży?

Decydując się na sprzedaż telefonu, należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie. Zapewne zastanawiasz się, dlaczego jest to aż tak istotne? Otóż powodów jest kilka:

ochrona prywatności i danych – obecnie telefon to prawdziwa skarbnica wiedzy. Urządzenia te zawierają więcej informacji, niż zapewne Ci się wydaje. Warto więc zadbać o to, aby nie trafiły one w niepowołane ręce. Jeśli trafiłbyś na nieuczciwego nabywcę, to niestety mógłby on wykorzystać je w niewłaściwy sposób. Konsekwencje nie byłyby zbyt przyjemne. Mogłoby dojść np. do wypłynięcia bardzo intymnych zdjęć bądź numeru karty kredytowej;

zachowanie danych i ustawień – niektóre dane i ustawienie znajdujące się na telefonie są niezmiernie ważne dla jego użytkownika. Należy więc poczynić odpowiednie kroki, które pozwolą na ich zachowanie;

lepsza prezencja telefonu – zapewne zależy Ci na tym, aby szybko pozbyć się starego urządzenia i co więcej, móc wycenić je jak najwyżej. W tym również może pomóc Ci odpowiednie przygotowanie, np. w formie czyszczenia, które podniesie wartość telefonu oraz sprawi, że będzie się on lepiej prezentował;

zadowolenie nabywcy – niektóre działania będą dla Ciebie istotne, jeśli zależy Ci na zadowoleniu nabywcy. Umożliwiają one bowiem nowemu właścicielowi swobodne korzystanie z telefonu. Pozwalają także na dopasowanie ustawień do jego preferencji.

Jak przygotować iPhone’a do sprzedaży?

Przygotowanie iPhone’a do sprzedaży obejmuje kilka czynności. Poniżej znajdziesz krótką listę oraz szczegółową instrukcję, która pomoże Ci przez nie przebrnąć:

Przenoszenie danych

Zapewne na swoim telefonie masz dane, które chcesz zachować. Musisz więc je przenieść lub wykonać ich kopię zapasową.

Najnowsze modele urządzeń – wyposażone w system iOS 11 lub nowszy – mają funkcję automatycznego przenoszenia danych z poprzedniego telefonu na nowy. Wystarczy więc kliknąć opcję Szybki start. Oba telefony muszą wówczas znajdować się blisko siebie. Następnie należy skorzystać z możliwości użycia konta Apple ID i postępować zgodnie z instrukcjami, które będą wyświetlane na obu ekranach.

Jeśli jednak korzystasz z urządzenia z systemem iOS 10 lub starszym, to sposób postępowania wygląda zupełnie inaczej. Wówczas przenoszenie danych wykonuje się za pomocą usługi iCloud bądź aplikacji iTunes lub Finder. Backup w chmurze wykonuje się następująco:

– otwórz Ustawienia, a następnie kliknij swoje imię znajdujące się w górnej krawędzi,

– po kolei kliknij w opcję iCloud, Backup w iCloud oraz Utwórz Backup teraz.

Po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz bez obaw pozbyć się swoich danych. Nigdy nie usuwaj ich jednak ręcznie – szczególnie jeśli Twój telefon połączony jest z usługą iCloud. Wtedy zostałyby one usunięte z chmury i nie można by było ich odzyskać.

Wyłącz funkcję Znajdź mój iPhone

Funkcja Znajdź mój iPhone ma uniemożliwić innym korzystanie z Twojego telefonu. Jest to szczególnie przydatne podczas jego zagubienia lub kradzieży. Należy jednak pamiętać o jej wyłączeniu w przypadku przekazywania telefonu do drugiej ręki – zwłaszcza jeśli nie chcesz zwieść swojego klienta. Przejdź więc w Ustawienia, a następnie kliknij swoje imię. Przejdź kolejno do zakładek Znajdź i Znajdź mój iPhone. Tam będziesz mógł wyłączyć tę funkcję.

Usuń urządzenie z konta Apple ID

Bardzo ważne jest także usunięcie urządzenia z konta Apple ID. Jeśli tego nie zrobisz, nie będzie można go przypisać do innego konta, nawet po wyczyszczeniu.

Rozłącz parę z Apple Watch

Jeśli iPhone jest sparowany z zegarkiem Apple Watch, rozłącz parę. Umieść urządzenia blisko siebie. W kolejnym kroku otwórz opcję Mój zegarek, a następnie ikonę i. Wówczas pojawi się funkcja Usuń sparowanie Apple Watch, którą należy kliknąć.

Przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. Otwórz Ustawienia i wejdź w zakładkę Ogólne. Wyświetli się w niej Przenieś zawartość lub Wyzeruj, w które trzeba kliknąć. Wówczas wystarczy już jedynie uruchomić funkcję Wymaż zawartość i ustawienia. Pamiętaj, że przy aktywnej usłudze Znajdź zostaniesz poproszony o podanie danych do konta Apple ID. Stuknąć w Wymaż będziesz mógł więc dopiero po wprowadzeniu kodu urządzenia.

Usuń dodatkowe akcesoria

Przed sprzedażą telefonu pamiętaj o wyjęciu karty SIM i karty pamięci. Jeśli przekazujesz urządzenie firmie Apple w ramach rozliczenia, to musisz pozbyć się także etui i ochrony ekranu.

Wyczyść urządzenie

Telefon przeznaczony do sprzedaży musi dobrze się prezentować. Warto więc go wyczyścić. Najpierw go wyłącz i usuń wszystkie przewody. Następnie przetrzyj go za pomocą delikatnej ściereczki, np. takiej jak ta do okularów. Nie używaj przy tym żadnych preparatów czyszczących. Mogą one być zbyt agresywne i uszkodzić powłokę. W przypadku większych zabrudzeń możesz ewentualnie użyć wody i mydła, uważając przy tym, aby ściereczka nie była zbyt mokra. Woda mogłaby wtedy przedostać się do otworów w obudowie.

Zmiana iPhone na Android

Jeżeli zmieniasz iPhone’a na telefon z systemem Android, to przeniesienie danych należy wykonać w aplikacji dysk Google, którą należy pobrać na swój telefon, a następnie zalogować się na swoje konto. Po uruchomieniu przejdź do ustawień i stuknij w Kopia zapasowa. W dalszej części będziesz mógł wybrać dane, które mają zostać zachowane i przejść dalej. Po zalogowaniu się na swoim koncie na nowym telefonie dane przeniosą się automatycznie.

Trzeba też pamiętać, aby wyrejestrować się z iMessage. Ponownie wejdź do ustawień. Tym razem jednak kliknij w Wiadomości, a następnie wyłącz opcję iMessage.

Mamy nadzieję, że teraz już będziesz wiedział, jak prawidłowo przygotować iPhone’a do sprzedaży. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy, zajrzyj do naszego serwisu. Pomożemy Ci jak najlepiej przygotować telefon – w końcu chodzi o bezpieczeństwo Twoich danych!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *