Chociaż iPhone’y cieszą się doskonałymi opiniami, to niestety nie należą do niezniszczalnych. Tym samym może się zdarzyć, że Twój smartfon w pewnym momencie przestanie działać poprawnie. Nie musisz jednak panikować i od razu szukać serwisu. Czasami usterki są na tyle błahe, że można usunąć je samodzielnie. Wystarczy, że wiesz, jak zrobić reset iPhone’a. Jeśli nie masz pojęcia, nie martw się, gdyż poniżej zaprezentujemy Ci szczegółową instrukcję. Czytając dalej nasz artykuł, dowiesz się też, w jakich przypadkach warto go wykonać.

Kiedy warto zresetować swojego iPhone’a?

Urządzenia marki Apple kojarzone są z doskonałą jakością i niezawodnością. Jednak, jak każde, czasami wymagają drobnych napraw. Na szczęście nie zawsze wiąże się to ze skorzystaniem z pomocy profesjonalistów. Część błędów i usterek możesz spróbować usunąć samodzielnie poprzez zresetowanie telefonu. Czynność tę wykonaj w szczególności wtedy, kiedy Twój telefon:

przestał reagować na polecenia – nie musi to być bowiem skomplikowana awaria,

działa dużo wolniej lub zacina się, co znacząco utrudnia użytkowanie – reset często pomaga przywrócić poprawne działanie urządzenia,

ma być przeznaczony na sprzedaż – jego zresetowanie i przywrócenie ustawień fabrycznych zapobiegnie wyciekowi Twoich prywatnych danych w niepowołane ręce, co mogłoby mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje.

Miękki reset vs twardy reset – na czym polega różnica?

Reset telefonu można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tzw. miękki reset. Polega on na awaryjnym wyłączeniu i ponownym włączeniu telefonu. Wykonuje się to nieco inaczej niż przy tradycyjnym wyłączeniu. Rozwiązanie to pozwala zamknąć wszystkie pracujące aplikacje i procesy. Dzięki temu możesz wyeliminować te, które przyczyniają się do przeciążenia systemu. Miękki reset zaleca się wykonywać regularnie, co najmniej raz w miesiącu. Wykonaj go również wtedy, kiedy zaobserwujesz, że Twój telefon pracuje wolniej i się zacina.

Drugim sposobem jest twardy reset. Chociaż jest to bardziej zaawansowane działanie, nie musisz obawiać się o utratę danych. Cały proces ma na celu jedynie zrestartowanie urządzenia.

Niestety niekiedy oba rozwiązania zawodzą. Czy to już czas, aby udać się do serwisu? Niekoniecznie, możesz jeszcze spróbować przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych. W tym przypadku musisz jednak liczyć się z utratą zawartości. Telefon będzie bowiem jak nowy. Warto więc wcześniej wykonać jego kopię zapasową. W sytuacji przenoszenia informacji na urządzenie tej samej marki nie jest to trudne. Wystarczy zapisać je w wirtualnej chmurze, z której będziesz mógł je szybko i bezproblemowo pobrać.

Jak zrobić reset iPhone’a? Krótka instrukcja

Przejdźmy zatem do tego, jak zrobić reset iPhone’a. Otóż nie jest to trudne – zwłaszcza ze szczegółową instrukcją. Nie trzeba korzystać przy tym ze specjalistycznej wiedzy czy też narzędzi. Z zadaniem tym poradzi więc sobie praktycznie każdy.

Miękki reset

Na początek działanie najmniej inwazyjne, czyli miękki reset. W modelach iPhone 3, 4, 5, SE, 6, 7, 8 wykonuje się go następująco:

1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk uśpij/obudź.

2. Po wysunięciu suwaka przesuń go w prawo.

3. Przytrzymaj przycisk uśpij/obudź i uruchom telefon ponownie.

Natomiast w modelach iPhone X i 11 postępowanie nieco się zmienia i wygląda tak:

1. Wciśnij przyciski uśpij/obudź oraz zmniejszania głośności.

2. Po wysunięciu suwaka przesuń go w prawo, a następnie poczekaj, aż telefon się wyłączy.

3. Przytrzymaj przycisk uśpij/obudź i włącz telefon.

Twardy reset

Procedura twardego resetu również różni się w zależności od typu obsługiwanego urządzenia.

iPhone 3,4, 5, SE, 6:

1. Wciśnij jednocześnie przycisk uśpij/obudź oraz home button i przytrzymaj.

2. Poczekaj na wyświetlenie suwaka, a następnie ponowne uruchomienie telefonu.

3. Zwolnij przyciski, gdy na ekranie pojawi się logo Apple.

iPhone 8, X, 11, SE2:

1. Wciśnij przycisk zwiększania głośności, a następnie zwolnij go.

2. To samo wykonaj z przyciskiem zmniejszania głośności.

3. Wciśnij i przytrzymaj uśpij/obudź, a następnie poczekaj na wyświetlenie bocznego suwaka.

4. Przesuń suwak w prawo i zaczekaj, aż telefon uruchomi się ponownie.

Jak więc widzisz, nie ma w tym nic skomplikowanego. Wystarczy trzymać się powyższych założeń.

Przywracanie ustawień fabrycznych

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze mały bonus, czyli instrukcję przywracania telefonu do ustawień fabrycznych. Przyda się ona wtedy, kiedy powyższe sposoby zawiodą.

1. Backup urządzenia.

2. Ustawienia Ogólne – Przenieś zawartość lub wyzeruj.

3. Wprowadź kod lub hasło konta Apple ID.

4. Potwierdź wymazanie urządzenia.

5. Zaczekaj na zakończenie procesu.

Nie martw się, jeśli z jakiegoś względu wykonane czynności zakończyły się niepowodzeniem. Być może po prostu usterka jest poważniejsza. To jednak nie czas na pisanie czarnych scenariuszy. O wiele korzystniej jest przejść do działania i odwiedzić nasz serwis telefonów. Postaramy się jak najszybciej zlokalizować źródło problemu i doprowadzić do jego rozwiązania. To jednak nie wszystko! Na usługę udzielimy Ci aż 6 miesięcy gwarancji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *